Debetná a kreditná karta

Debetná karta je druh platobnej karty, ktorú banka vydáva k určitému bankového účtu. Pomocou debetnej karty je možné čerpať prostriedky z bankového účtu. Získavať financie z účtu môžete viacerými spôsobmi. Na príklad výberom hotovosti z bankomatu alebo platbou v platobnom terminálne. Pri tomto type platobnej karty je stanovený denný  a týždenný limit. Limity sú tak isto rozdelené na hotovostné a bezhotovostné. Za hotovostné sa považuje výber z bankomatu, za bezhotovostné platby platobnou debetnou kartou. Na účtu môže byť zriadené aj povolené prečerpanie, ktoré môžete využiť aj pri používaní platobnej karty. Opakom debetnej karty je karta kreditná.

 

Kreditná karta

Ide o platobnú kartu s prideleným kreditom. Tento kredit poskytuje spoločnosť, ktorá kartu vydala. Môže sa jednať o banku  alebo inú úverovú spoločnosť.  Tento kredit pridelený na kartu je určený na prečerpanie. Po istú dobu sú prečerpané prostriedky bankou alebo inou spoločnosťou neúročené. Počas tejto vopred stanovenej doby je možné úverový rámec splatiť bez akéhokoľvek úročenia.  Po uplynutí doby, ktorá bola od úročenia oslobodená, banka pristúpi k úročeniu prečerpanej sumy dohodnutou úrokovou sadzbou. Kreditnú kartu je možné použiť na bezhotovostné platby alebo na výber hotovosti z bankomatu.

 

Obdobie bez úročenia

Obdobie bez úročenia  sa pri kreditných platobných kartách najčastejšie nachádza v rozmedzí štyridsiatich až šesťdesiatich  dní. Od bezúročného obdobia sa následne odvíja aj dátum splatnosti. Ak splatíte  všetko, čo bolo kartou zaplatené v priebehu jedného mesiaca, nemusíte platiť nič navyše.

Debetná a kreditná karta 3.00/5 (60.00%) 2 votes